Czujnik żaru
 
 


Foto
Czujnik żaru, sterownik automatycznie dobiera dawkę paliwa na podstawie pomiaru temperatury żaru w odpowiednim punkcie retorty.

Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne, w praktyce nie ma potrzeby ręcznego ustawiania parametrów podawania paliwa czy też innej regulacji sterownika po zakupie węgla od innego dostawcy.

Największą bolączką użytkowników kotłów na paliwa stałe jest bardzo słaba jakość  paliw dostępnych na rynku. Ponadto ich niejednorodność oznacza, że paliwo o tej samej nazwie  nie daje gwarancji oczekiwanej jakości. Konsekwencją tego są problemy podczas eksploatacji kotłów na paliwa stałe. Zasilanie kotłów paliwem o zmiennych właściwościach oznacza konieczność dokonywania nieustannych korekt nastaw parametrów spalania na regulatorach.  Co najgorsze korekty te najczęściej muszą być dokonywane na zasadzie prób i błędów, aż znajdzie się nastawy odpowiadające danej partii paliwa.

Idea tego rozwiązania polega na umieszczeniu w palenisku czujnika żaru, który mierzy temperaturę i daje informację o zmianach stanu paleniska. Informacja ta jest przekazywana do regulatora. Umieszczenie czujnika w palenisku sprawia, że informacja jest natychmiastowa. Na podstawie zmian zmierzonej temperatury paleniska regulator dodatkowo wyposażony w algorytm PID automatycznie dobiera parametry procesu spalania tak, aby parametry zadane były utrzymywane automatycznie bez konieczności dokonywania ręcznej ich zmiany. W praktyce oznacza to koniec problemów z ciągłym doglądaniem paleniska i dokonywaniem ręcznych korekt. W momencie kiedy w kotle pojawia się paliwo o innych parametrach spalania, regulator sam na podstawie informacji z czujnika żaru dobiera odpowiednie parametry spalania takie jak ilość dawki paliwa i moc nadmuchu.
 

 
45-111 Opole, ul. Sobieskiego 29
tel. +48 77 55 45 955, e-mail: info@recalart.com

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS