MultiFun-RX retorta
 
 


Foto
Pytania:

1. Jak działa algorytm PID?

Algorytm PID sterują mocą dmuchawy ilością podawanego paliwa.
Program PID wyznacza optymalną moc dmuchawy na podstawie pomiaru temperatury kotła i szybkości zmian tej temperatury. Ogólnie zasada jest taka: obroty dmuchawy rosną gdy temperatura na kotle spada, maleją – gdy rośnie. W skrajnych sytuacjach dmuchawa zostaje zatrzymana, np. temperatura na kotle jest większa o ponad 10C od wartości ustawionej, lub temperatura kotła przekroczyła wartość maksymalną (fabrycznie jest to wartość 85C, ale może być skorygowana w ustawieniach serwisowych). Regulator wykorzystuje optymalnie nadmuch, działa bardziej precyzyjnie co w efekcie przekłada się na bardzo małe wahania temperatury na kotle (+/- 1-2 C). Oczywiście stabilizację pracy kotła osiągniemy po całkowitym rozpaleniu paleniska, najczęściej po 1-2 godzinach od rozpalenia ognia.

2. Czy do pracy sterownika wymagany jest czujnik żaru?

Nie jest wymagany. Należy jednak pamiętać, że bez informacji zwrotnej o sytuacji na palenisku, sterownik w przy włączonej opcji PID działa na ślepo. W związku z tym jego skuteczność będzie podobna jak w rozwiązaniach konkurencyjnych. Naszym zdaniem, raczej słaba, gdyż obecnie trudno nabyć opał o powtarzalnych parametrach. Nie mniej w dalszym ciągu do dyspozycji mamy sporo innowacyjnych opcji, które nie były dostępne w starszych modelach.

3. Co daje podłączenie czujnika spalin?

Prawidłowo wyregulowany sterownik i regularnie czyszczony kocioł nie wymaga czujnika spalin. W takim przypadku nic on nie daje. Gdy sprowadzamy jednak ustawienie powietrza do zgrubnej regulacji, a czyszczenie kotła jest przykrym obowiązkiem, z którym nieustannie zwlekamy, to polecam czujnik spalin. Zaoszczędzi nam nieco paliwa redukując moc kotła, gdy temperatura spalin będzie za wysoka. Nowe funkcje w sterowniku MULTIFUN korzystają z pomiaru spalin aby maksymalnie wykorzystać energię zawartą w paliwie.

4. Co daje użytkownikowi samodzielna aktualizacja oprogramowania sterownika?

Dobry program jest w stanie optymalizować proces spalania, dbać o precyzyjne sterowanie wytworzonym ciepłem i w efekcie oszczędzać opał. Ciągle pracujemy nad ulepszeniem oprogramowania i rozwojem produktu. W naszych aktualizacjach dodajemy użytkownikowi nowe możliwości  regulacji i poszerzamy opcje. Nie zależy nam na skomplikowaniu obsługi urządzenia, więc zmiany z punktu widzenia użytkownika są niewielkie. OPROGRAMOWANIE JEST BEZPŁATNE dla podstawowych wersji sterownika (kupując sterownik z określonymi funkcjami, aktualizację na tym samym poziomie otrzymujemy bezpłatnie). Zachęcamy do aktualizacji programu. Po zmianie programu nie ma potrzeby ponownego ustawiania sterownika.

5. Czy jest uszkodzony czujnik żaru, gdy widoczne jest wahanie temperatury?

Pomiar temperatur powinien być stabilny. Jeżeli widzimy na wyświetlaczu zmiany wskazań temperatur powyżej kilku stopni w czasie koło 3 sekund, bądź wskazanie rośnie i maleje, to należy sprawdzić podłączenie czujnika do sterownika. Problem wynika najczęściej z braku podłączenia ekranu czujnika do zacisku pomiarowego GND (numer 31).

6. Dlaczego po zaniku zasilania zegar pokazuje zły czas?

Po pierwszym włączeniu zasilania rozpoczyna się ładowanie kondensatora zasilającego zegar. Pełne naładowanie trwa co najmniej 15 minut. Po tym czasie zegar pracuje prawidłowo przez 2 godziny po zaniku zasilania. Zegar skasuje prawidłowy czas gdy rozładuje się kondensator podtrzymujący jego pracę.

7. Co zrobić gdy palenisko gaśnie?

Palenisko kotła retortowego musi spalić określoną ilość węgla, aby wytworzyć odpowiednią ilość energii niezbędną do ogrzania budynku. Na podstawie badań dla poszczególnych kotłów (zależnie od ich mocy) zostały dobrane optymalne dawki węgla i odpowiadająca im ilość powietrza. Ponieważ węgiel jako paliwo charakteryzuje się sporym zróżnicowaniem parametrów (kaloryczność,spiekalność, zawartość popiołu), zawsze wymagane było ręczne skorygowanie ustawień sterowników. W sterowniku MULTIFUN obsługa pod tym względem został mocno zautomatyzowana dzięki wprowadzeniu czujnika żaru. Jednak w przypadku paliwa słabej jakości wymagane jest wprowadzenie dodatkowej informacji ręcznie. Na rynku dostępne są odmiany węgla z którego jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie 60% mocy kotła. Każda próba zwiększenia mocy kotła, jak wiadomo musi się wiązać ze spaleniem większej ilości paliwa (energię otrzymujemy ze spalania określonej masy paliwa), kończy się po jakimś czasie zasypaniem retorty węglem. Aby taki węgiel spalić należy w menu sterownika ograniczyć moc kotła w parametrze ZAAWANSOWANE-> KOCIOŁ->PID->PID moc ustawiamy moc minimalna ( odpowiada to 50 % mocy kotła). Dodatkowo w niektórych przypadkach zalecamy skorygować powietrze : SKRÓTY-> korekta paliwa : -20% . Paliwo o niskiej jakości nie zapewni nam wystarczającej ilości energii do ogrzania domu gdy temperatury spadną poniżej -5C. Zalecamy zakup sprawdzonego paliwa.
 

 
45-111 Opole, ul. Sobieskiego 29
tel. +48 77 55 45 955, e-mail: info@recalart.com

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS